Ľudia

Seyran Ateş

Túto iniciatívu podporuje a šíri množstvo ľudí. Na ich čele stojí nemecká advokátka a autorka Seyran Ates, ktorá svojimi knihami (o. i. bestsellerom „Der Multikulti-Irrtum“ – Multikulti omyl) spustila širokú diskusiu o integrácii a islame v Nemecku. Presadzuje mierový, rovnoprávny a predovšetkým reformovaný islam, oslobodený od násilia a skostnatených štruktúr.

Okolo Seyran Ateş sa zhromaždil tím aktivistov, kritikov, filozofov, právnikov a odborníkov, ktorý chce do sveta rozšíriť rovnaké politické posolstvo: Áno slobodnej spoločnej Európe, nie extrémistom!

 

Dr. Sebastian Reimer

Sebastian Reimer je právnik a softvérový vývojár. Svojou odbornosťou v oblasti ústavného a unijného práva pomohol uspieť viacerým inovačným projektom, napríklad elektronickej zdravotnej karte. Päť rokov pôsobil ako spolupracovník ústavného odboru v úrade rakúskeho spolkového kancelára, kde získal intenzívnu prax v oblasti základných práv. V roku 2010 založil spoločnosť „Intelligent Law und Internet Applications“, ktorá vďaka spojeniu exaktnosti programovania a abstraktného myslenia pri tvorbe zákonov umožňuje uplatňovať úplne nové princípy. 

 

Efgani Dönmez

Poradca pre konflikty a mediačný poradca Efgani Dönmez je bývalým členom rakúskej spolkovej rady a patrí medzi „hlasy“ Rakúska, ktoré vyzývajú k dodržiavaniu základných ľudských práv. Už niekoľko rokov je tiež aktívny v oblasti sociálnej práce a starostlivosti o utečencov a migrantov. Vyučuje na Vysokej odbornej škole pre sociálnu prácu a je aktívne činný ako podnikový konzultant. 

 

 

Podporovatelia

Títo podporovatelia sa rozhodli svojím menom a odbornosťou pripojiť k našej iniciatíve. Ich zoznam priebežne aktualizujeme a rozširujeme. 

 

Mouhamad_Korchide.png

Mouhanad Khorchide, sociológ a islamolog

„Keď sa človek započúva do argumentov, prostredníctvom ktorých sú predovšetkým mladí ľudia najímaní pre extrémistické prostredia, ich posolstvo znie: Západ si neváži demokratické hodnoty, ale zbrane a vojnu. Extrémizmus je výzvou pre nás všetkých, moslimov aj pre ostatných. Hranica neprebieha medzi náboženstvami, ale medzi extrémistami a mierumilovnými ľuďmi. Preto som optimistický: Teraz sa prebúdza humanistický islam.“

 

 

Ahmad Mansour, psychológ a autor kníh

„Pri objasňovaní radikalizácie a teroru hrajú úlohu rôzne roviny. Musíme hovoriť o sociologických a psychologických faktoroch, ale aj o ideológii tvoriacej základ. Existuje islamistická ideológia, ktorá je veľmi rozšírená aj medzi moslimami v Nemecku. Myslím tým napríklad odmietanie západnej kultúry, zatracovanie našich základných práv, či veľmi bežné predstavy o tom, kto je obeť a kto je nepriateľ. Ruku k dielu musí priložiť aj moslimská komunita. Musí viesť debatu vo vnútri islamu, s cieľom ponúkať mladým ľuďom také chápanie islamu, ktoré nepredstavuje základ, na ktorom by mohli islamisti stavať svoje radikálne ideológie. Musia nájsť cestu k demokratickému, humanistickému islamu, ktorý bezvýhradne podporuje ľudské práva."

 

Said_Keller_Messahli.pngSaida Keller Messahli, ľudskoprávna aktivistka

„Dobre vieme, že pravicoví extrémisti by nás všetkých najradšej vyhostili. Často je to však pravica, ktorá ako jediná hovorí o tabuizovaných témach, i keď za tým nestoja dobré úmysly. Pre mňa je pravicovo extrémna ideológia rovnako totalitárna ako ideológia islamistov. Vzájomne sa podmieňujú.“