VÁŠ PODPIS POMÔŽE ZASTAVIŤ EXTRÉMIZMUS V EURÓPE

Podporte našu európsku iniciatívu občanov:

  • Za účinné opatrenia proti terorizmu
  • Za účinnú ochranu menšín
  • Za mierovejšiu Európu

Fakty

Fakty o extrémizme

 

Len v roku 2016 bolo v Európe zatknutých v súvislosti s extrémisticky motivovanými činmi 1002 osôb. Značný podiel na tomto čísle malo 718 zatknutí páchateľov s islamistickým motívom. Terorizmus si v minulom roku vyžiadal v Európe 142 úmrtí a 379 vážnych zranení. Z toho je možné 137 mŕtvych pripísať na účet džihádistov.

Extrémizmus má veľa tvári. V Európe je rozšírený ľavicový, pravicový alebo aj islamistický extérmizmus. Nositelia extrémistických politických a náboženských názorov majú ale jedno spoločné: odmietajú našu demokraciu a základné hodnoty. Pri dosahovaní svojich cieľov sú pripravení použiť i násilie.

Náklady na extrémizmus predstavovali v roku 2015 jedenásť miliárd eur

Extrémizmus však neohrozuje len naše životy. V súvislosti s extrémistickým násilím sme v roku 2015 celosvetovo zaplatili viac než 11 miliárd eur (zdroj: Global Terrorism Index). To je takmer 80-násobok ročného rozpočtu, ktorý má na jeden rok k dispozícií Európska únia. Sú to finančné prostriedky, ktoré by sme mohli v dlhodobom horizonte investovať do boja s chudobou, hladom vo svete, či do sociálnych oblastí a kvalitnejšieho vzdelávania.

Extrémizmus je problém, ktorý sa týka nás všetkých. Teror je možné zastaviť len spoločným postupom.

 

Nenávisť na internete


Dôležitú úlohu hrajú v tomto smere sociálne média: k šíreniu extrémistických myšlienok sa používa napríklad Facebook, Twitter a i. Diskriminačné a rasistické obsahy je možné nájsť prakticky na všetkých platformách. Sociálne média odstraňujú tieto posolstvá nenávisti neochotne a polovičato. Sľúbené opatrenia často nie sú presadzované v plnej sile.

Extrémistické obsahy sa obracajú predovšetkým na mladých užívateľov internetu a snažia sa ich ovplyvniť. Pracujú s nepravdivými, nenávistnými tvrdeniami a zmanipulovanými obrázkami. Všetko slúži k dosiahnutiu ich cieľov: rozdúchavaniu nenávisti voči určitým skupinám ľudí a organizáciám a vyzývajú proti inovercom a „neveriacim“.

 

Fast Facts

 StopExtremismus_Schlangengrafik_kl_SK.jpg